איך לעבור ועדה להפסקת הריון?

לפי סעיף 314 לחוק העונשין התשל"ז-1977, כל הפסקת הריון חייבת להיעשות במוסד רפואי מוכר ובאישור וועדה. הוועדה מורכבת משלושה חברות/ים, שני רופאות/ים ועו"ס. כל וועדה חייבת לכלול לפחות אישה אחת וגניקולוג/ית. בדרך כלל ועדה להפסקת הריון פועלת במקומות בהם מתבצעת הפסקת ההריון.

כדי לדעת איך לעבור ועדה להפסקת הריון
חשוב לדעת:

 • אישה רשאית לקבוע תור לוועדה היכן שהיא רוצה, ללא קשר למקום המגורים שלה.
 • במידה והאישה קיבלה תשובה שלילית בוועדה אחת, היא יכולה לפנות לוועדה אחרת.
 • במקרה של קטינה, אין חובת יידוע של ההורים.
 • לכל בית חולים שרשאי לקיים וועדה להפסקת הריון ישנם נהלים ייחודיים לו. יש לברר טלפונית לפני ההגעה לועדה איזה אישור או מסמך יש להביא.

הוועדה מאשרת לפי חוק את המקרים הבאים:

 1. האישה למטה מגיל נישואין (17) או מלאו לה 40
 2. אם האישה רווקה, גרושה או אלמנה, ההיריון מחוץ לנישואין או שההיריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (אונס, גילוי עריות וכו')
 3. הוולד עלול להיותל בעל מום גופני או נפשי
 4. המשך ההיריון עשוי לגרום לנזק נפשי או גופני לאישה
 5. סעיף שבוטל שהתייחס לקושי כלכלי סוציאלי של האישה.

איך פונות לועדה?

לבתי החולים יש נהלים ושעות פעילות שונות מומלץ להתקשר לבית החולים ולברר את הימים והשעות שהועדה מתכנסת ואם יש צורך לקבוע תור מראש. ניתן לפנות לכל בית חולים בלי קשר למקום המגורים. עם זאת, בחלק מקופות החולים יש הגבלות עם אילו בתי חולים הן עובדות ועשוי להיות קושי להוציא התחייבות (טופס 17) לכן מומלץ לברר זאת מראש.

לרשימת הועדות להפסקת הריון

איך לעבור ועדה להפסקת הריון? מה צריך להביא לועדה?

יש להגיע לועדה עם כמה מסמכים:

 1. תעודת זהות או דרכון
 2. בדיקות דם- סוג דם וספירת דם
 3. אולטרסאונד עדכני (עד שבועיים) שמראה את גיל ההיריון
 4. תשלום על אגרת הוועדה, כ-450 ₪. (קטינות זכאיות להתחייבות לוועדה מראש ועליהן לבקש זאת מקופת החולים על מנת לא לשלם את האגרה)

מה קורה בועדה?

גם כאן יש הבדלים בין בתי החולים, בחלק מבתי החולים האישה תפגוש את כל הרכב הוועדה ובחלקם רק את העובדת הסוציאלית. לאחר מילוי הטפסים ותשלום האגרה האישה תעבור שיחה עם רופא/ה שם יוסבר לה על ההליך והיא תיתן את הסכמתה. לאחר מכן האישה תפגוש את הועדה ותקבל תשובה האם יש אישור להליך. חשוב לציין- במידה והאישה עומדת באחד מהסעיפים שצויינו לעיל היא בוודאות עוברת ועדה ולועדה אין יכולת לא לאשר במקרה זה.

לרוב מיד לאחר הוועדה האישה כבר תקבל תור להפסקת ההיריון, במרבית בתי החולים הציבוריים ההליך לא מתבצע באותו יום כמו הוועדה, במרכזים הפרטיים יש לרוב אפשרות לבצע הכל באותו היום.

ועדות להפסקת הריון בהריונות מעל שבוע ה – 24

להפסקת היריון לאחר השבוע ה- 24, נדרש אישור מוועדה מיוחדת הנקראת "ועדת על" בראשות מנהל/ת בית החולים.

הפלות פרטיות:
יש להבחין בין הפלה פרטית לבין הפלה לא חוקית!
הפלה פרטית – ישנם מרכזים רפואיים פרטיים אשר מורשים לעשות הפסקת הריון ומפעילים ועדה להפסקת הריון .
הפלה לא חוקית – הפלה שמבוצעת ע"י רופא/ת נשים או כל אדם אחר שלא על פי החוק.  הרופא/ה עלול להיענש על מעשיו/יה.
נשים אשר עוברות הפלה לא חוקית חשופות לרשלנות רפואית ויכול להיגרם להן נזק בריאותי שעלול אף לעלות להן בחייהן. הפסקת הריון כזו יכולה לפגוע בפוריותך ובבריאותך ואין אנו ממליצים לעשות אותה.

תנאי הזכאות למימון כספי של הפסקת הריון ע"י קופות החולים:

 • קטינות: מתחת לגיל 19 יש מימון של קופת החולים עבור הפסקת הריון. יש צורך לקבל התחייבות מראש מקופת החולים לועדה ולהפסקת ההיריון. בד"כ תוכל הנערה לקבל את שתי ההתחייבויות מראש. חשוב לציין שההליך משתנה בין בתי החולים ובין קופות החולים.
 • נשים מתחת לגיל 33- בשנת 2014 הפסקות היריון נכנסו לסל הבריאות ונשים מתחת לגיל 33 שקיבלו אישור מהוועדה זכאיות למימון של הפסקת ההיריון. יש לשלם את האגרה על הועדה ולאחר קבלת האישור ניתן לבקש החזר על הוועדה. לאחר הוועדה יש צורך לקבל התחייבות להפסקת הריון, אותו ניתן לקבל בקופת החולים עם הצגת האישור של הוועדה.
 • אישור להפסקת הריון על בסיס רפואי/נפשי: כאשר מגישים בקשה לוועדה על פי סעיף רפואי/נפשי, יש לשלם לוועדה, אך במידה וניתן אישור, ניתן לקבל החזר כספי על הסכום ששולם וכן התחייבות להפסקת הריון (משתנה בין קופות החולים)
 • חשוב לדעת:  קופות החולים מממנות הפסקת הריון אך ורק כאשר ההליך מתבצע בבתי חולים ציבוריים ולא במרכז פרטי.

לשאלות וייעוץ פרטני בנושא הועדה להפסקת הריון פני אלינו למרכז הייעוץ