ייעוץ בנושא אמצעי מניעה והפסקות היריון 02-6258841

חיפוש
Close this search box.

בחירת אמצעי מניעה

 
כמעט כל אישה ואיש נתקלים בחייהם בשאלה או התלבטות הנוגעת לשימוש באמצעי מניעה. אחת השאלות הראשונות היא באיזה אמצעי מניעה כדאי להשתמש. לא פעם כשהשאלה הזאת נשאלת התשובות המתקבלות מבלבלות, מועטות ואף סותרות.
קשה מאוד למצוא מידע מסודר וברור לגבי מגוון האמצעים הקיימים כיום, וגם כשרוצות ורוצים לדעת, לא תמיד יש עם מי להתייעץ. לצד אתגר קבלת הידע, עומדות  מבוכה, בושה וכן שיח מושתק על מיניות ויחסי מין. התוצאה היא – חוסר ידע, תסכול, סבל וחרדה מיותרים.
אנו פוגשות נשים, נערות וזוגות רבים בצומת של ההתלבטות לגבי אמצעי מניעה. בין אם מדובר בתחילת השימוש בפעם הראשונה, או במרבית המקרים, רצון להחליף סוג בגלל תופעות לוואי, חוסר התאמה או כשל בשימוש שהוביל לחשש להיריון או היריון לא מתוכנן.  השאלות הרבה פעמים דומות, ומלוות בסטיגמות או מיתוסים:
"יש עוד סוגים חוץ מגלולות? אני חייבת בדיקת רופא? זה לא מסוכן? אבל שמעתי שזה יפגע לי בפוריות… הבנתי שזאת שיטה לא יעילה… זה לא הורס את הסקס?"
בסוף, התגובות משנות את אופיין ונאמרות עם פליאה ואף כעס:
"איך לא סיפרו לי את זה עד עכשיו? למה לא לימדו אותי את זה בבית הספר \ בבית? למה לא מדברים על זה?" 
אז הנה – בואו נדבר על זה. בואו נדבר על איך אני בוחרת אמצעי מניעה שנכון לי, מהם הפרטים שאני צריכה לדעת,  ומהן השאלות שעלי לשאול בכדי לקבל את הבחירה שמתאימה ונכונה עבורי.
נתחיל בשאלות. אולם, אלה לא שאלות שמופנות למישהו אחר, לרופא/ה או ליועצת, אלא שאלות שאני מפנה לעצמי.

 1. מה חשוב לי באמצעי המניעה שלי?
 2. במידה ואני בזוגיות – מה מתאים גם לבן/בת זוגי?
 3. מהו אמצעי המניעה שאני אצליח להתמיד בשימוש שלו?

אנחנו נחזור לשאלות האלה בהמשך, אבל חשוב להפנים שהן אלו שצריכות ללוות אותנו בתהליך ההחלטה.
 

 
תהליך החיפוש
נחזור לנקודת ההתחלה. החוויה של התאמת אמצעי מניעה יכולה להיות מאוד שונה ומנוגדת בין נקודות שונות בחיינו ובין אנשים ונשים שונים\ות. היא יכולה לנוע ממצב של היעדר אפשרויות בחירה, כמו למשל במפגש קצרצר אצל רופא/ת הנשים שיציעו רק אמצעי מניעה הורמונליים כמו גלולות, ועד פירוט של כלל האמצעים הקיימים בשוק במסגרת סדנה, ייעוץ או קריאה חופשית באינטרנט – חוויה שעלולה להיות מבלבלת ומציפה. לרוב, שתי החוויות האלה לא מובילות לתחושת שליטה או בחירה מודעת באמצעי מניעה. ההפך הוא הנכון. לפעמים הן יכולות להוביל לתחושה של אובדן שליטה, חוסר התמצאות ואף חוסר-רצון להתמצא במרחב האפשרויות העומד לרשותנו.
מטרת מאמר זה, היא לסייע בדרך לבחירת אמצעי מניעה ולצייד בכלים לבחינת הסוגים השונים והתאמתם לצרכים האישיים של כל אחת/ד. מדובר בשלב חשוב המקדים לייעוץ אצל הרופא/ה או כל גורם אחר.
אנחנו נציע כלים שיכולים לסייע בשאלה איך אני בוחרת אמצעי מניעה ומה יכול לעזור להנחות אותי, נציג את סוגי אמצעי המניעה השונים בצורה כללית (לא נעבור על כל אמצעי המניעה הקיימים, אלא נסביר על הסוגים השונים מבחינת אופי הפעולה), ונתייחס לאיך אפשר בתוך המגוון העצום הזה – לצמצם את האפשרויות ולהבין מה נכון ומתאים עבורי.
הנחות היסוד
בהתחלה, חשוב שנניח כמה הנחות יסוד:

 • מה שמתאים לאחת לא בהכרח מתאים לאחרת: בהחלט אפשר לקבל המלצות מאחרות, אך לא מדובר על המלצה שבהכרח תתאים לכן או למצב שלכן. צריך לקחת כל המלצה בערבון מוגבל.
 • מה שיכול להוות יתרון עבורי עשוי להיות חסרון לאחרת, וההפך: הצרכים שלנו סובייקטיביים, הגוף שלנו ייחודי ואינו זהה לגוף אחר, ואופן המחשבה והחוויה שלנו את המציאות – היא שלנו ורק שלנו. יתרונות וחסרונות במובן זה וביחס לאמצעי מניעה ויחסי-מין, הם אינם מוחלטים ומשתנים בין אדם אחד לאדם אחר.
 • מה שהתאים לי פעם לא בהכרח יתאים לי היום: הגוף והצרכים שלנו משתנים עם הזמן, כל הזמן. כלומר, יש חשיבות וערך לניסיון העבר שלנו, אבל אי אפשר לגזור ממנו בהכרח מסקנות על העתיד.
 • אין אמצעי מניעה מושלם: לכל אמצעי המניעה הקיימים יש תמיד יתרונות וחסרונות. מה שעומד לרשותנו, הוא אמצעי המניעה הכי טוב עבורי כרגע.

 
שיקולים ושאלות
חשוב להדגיש, לאמצעי מניעה יש שני תפקידים עיקריים: מניעת היריון ומניעת מחלות מין. אמצעי המניעה היחיד שנותן את ההגנה (וגם היא לא מושלמת) ממחלות המועברות במגע מיני הוא הקונדום. זוהי עובדה שחשוב להכיר, שכן אם אחד השיקולים המרכזיים שלנו ברגע מסוים, הוא הימנעות ממחלות מין, אז הקונדום הוא אמצעי המניעה שבעזרתו נוכל להשיג מטרה זו.
אז איזה שאלות אני צריכה לשאול את עצמי בבואי לבחור אמצעי מניעה, בין אם זה בפעם הראשונה או בין אם בגלל שאני רוצה להחליף סוג?

 1. האם יש לי מגבלות רפואיות?
 2. אילו ערכים מנחים אותי ורלוונטיים בתהליך הבחירה? למשל: יש אמונה דתית והקפדה על ערכים ומצוות הדת, שעשויות להגביל שימוש בסוגים מסוימים של אמצעי מניעה. דוגמאות נוספות הן למשל: רצון להשתמש רק בחומרים טבעיים, ערך הטבעונות (שמגביל שימוש בקונדומים רגילים בגלל הלטקס, ואז לדוגמא ישנם קונדומים טבעוניים) וכן הלאה.
 3. למשך כמה זמן אני רוצה למנוע היריון?
 4. מה תדירות קיום יחסי המין שלי? האם יש לי פרטנר קבוע או פרטנרים משתנים?
 5. מה יתאים לאופי שלי – האם אני שכחנית? קפדנית? רגועה? חרדתית?
 6. מה נוח לי לעשות ומה לא נוח לי לעשות, כשזה נוגע לאמצעי מניעה? למשל: האם נוח לי לגעת ולהתעסק בגוף של עצמי? יש אמצעי מניעה רבים שדורשים מגע ועיסוק כלשהו בגוף, חלקם יותר וחלקם פחות.
 7. האם היה לי ניסיון קודם עם סוג מסוים של אמצעי מניעה? האם הוא היה לי טוב \ רע?
 8. מהי רמת הנגישות שיש לי לשם השגת אמצעי מניעה? למשל: כסף, נגישות לרופא\ת נשים, קרבה לבתי מרקחת או מרפאות וכו'.
 9. מה נוח ומתאים לבן או בת הזוג שלי?
 10. מה יעזור לי להנות מיחסי מין? או לפחות, לא יפגע בעונג וכן יעלה את הביטחון והרוגע שלי בזמן קיום היחסים.

 
אלה שאלות שחשוב לשאול את עצמי, וכדאי לשאול גם את הפרטנר או הפרטנרית שלי (אם יש), לפני שאני ניגשת למבחר שקיים. אחרת, התהליך עשוי להיות מציף ומבלבל. השאלות הללו והתשובות שנקבל, הן בעצם כמו משקפיים דרכן ניתן ומומלץ לבחון את האופציות השונות.
 

 
יעילות
אחד הדברים שנשים מחפשות אחריו ושואלות עליו בקשר לאמצעי מניעה – הוא יעילות. פה המקום להבהיר שהמשמעות של יעילות היא:
 

 • מושג סטטיסטי מבחינה אובייקטיבית. לכל אמצעי מניעה (למעט התקן) יש טווח יעילות סטטיסטי. הטווח הזה מסמל בעצם את הפער בין שימוש "מושלם" בתנאי מעבדה לבין שימוש טיפוסי של בני אנוש.
 •  יעילות היא דבר סובייקטיבי. מה? אבל הרגע אמרנו שזה נתון סטטיסטי! אז מדוע הוא בכל זאת נתון סובייקטיבי: בגלל שכל אחת תופסת יעילות באופן אחר. מישהי אחת חייבת את ה99.9% כדי להיות רגועה. לאחרת גם מספיק טווח ביטחון אחר של סביב ה80%. זה יכול להיות קשור לשאלות ששאלנו קודם: לכמה זמן היא מתכננת למנוע היריון, מה האופי שלה ושל שגרת יומה, וגם עם איזה ערכים זה עשוי להתנגש. לא תמיד היעילות הסטטיסטית היא זו שתנצח ולעיתים קרובות שיקולים אחרים יעמדו בראש סדר העדיפויות שלנו.

 
סוגי אמצעי המניעה
כאמור לא נפרט כאן את כל הסוגים השונים של אמצעי המניעה. בשביל זה, אתן מוזמנות לעיין באתר שלנו בו יש מידע ברור על כל אמצעי בנפרד. כעת, נחלק את הסוגים השונים של אמצעי המניעה לשתי משפחות, שתי קטגוריות, על מנת להבהיר את המסגרת הקיימת לאמצעי המניעה השונים.
 
אמצעי מניעה מתחלקים באופן כולל לשתי משפחות:

 1. המשפחה הראשונה, היא אמצעי מניעה שמטרתם למנוע מזרע להגיע לביצית ולהפרות אותה. אלה לדוגמא אמצעים חוצצים כמו קונדום ודיאפרגמה, קוטלי זרע למיניהם שמטרתם לפגוע בתנועת הזרע או התקנים (שלחלקם יש גם מנגנון הורמונלי מסוים).
 2. המשפחה השניה, היא אמצעי מניעה שמטרתם להשפיע על המנגנון הביולוגי שגורם לביוץ (ואולי יום אחד לזרע) ובכך ברגע שאין ביוץ לא תיתכן הפריה. אלה הם משפחת אמצעי המניעה ההורמונליים שבגדול מנגון הפעולה שלהם דומה, אבל יש סוגים שונים שמה שמבדיל ביניהם – הוא אופן השימוש והמינונים השונים של ההורמונים.

 

 
לסיכום –
כפי שציינו בהתחלה, המטרה המרכזית של מאמר זה היא להציע כלים לבחינת סוגי אמצעי המניעה השונים, על מנת לסייע בדרך לבחירת אמצעי מניעה המתאים ביותר לצרכים האישיים של כל אחת\ד. מדובר בכלים בהם אפשר ורצוי להשתמש, שעמם את או אתה יכולים לעבור את הדרך בצורה המעצימה את העצמאות של שלכם\ן ואת השליטה על תהליך החיפוש עצמו ומה שמתרחש בו.
אנו מציעות לקרוא ולשמוע עוד על שלל אמצעי המניעה השונים הקיימים בימינו, ולבצע עיון זה מתוך "המשקפיים" של השאלות ששאלנו, הערכים שהצבנו כחשובים לנו והצרכים שלנו.
חשוב לזכור כי הרבה פעמים מדובר בעניין של ניסוי וטעיה. לא תמיד מגיעים לאמצעי המניעה המדויק והמתאים ביותר עבורנו על הניסיון או הבחירה הראשונים. יש להתאזר בסבלנות, ולפעמים לעבור כמה סוגים שונים עד שנגיע לסוג הנכון עבורנו.
לקריאה נוספת, והרחבה על כל אחד מסוגי אמצעי המניעה, ניתן להיכנס/ להמשיך לקרוא באתר של "לדעת – לבחור נכון".
אנו כמובן מזמינות אתכן ואתכם לפנות למרכז הייעוץ בכל שאלה ועניין בנושא אמצעי מניעה, או בנושאים אחרים של בריאות מינית, מניעת היריון או חשש מהיריון, בהם נשמח מאוד לייעץ ולנסות לסייע לכם\ן.
 
פני/ה אלינו:
בטלפון – 02-6258841
בוואטסאפ – 050-6621634
בצ’אט – היכנס\י לאתר
במייל – hotline@ladaat.org.il
או בקבוצת הפייסבוק שלנו – תשאלי יועצת- קבוצת ייעוץ על אמצעי מניעה והפסקות היריון (יש לענות על כל שאלות הכניסה)
 
 
* מידע לציבור. מוגש בחסות חברת באייר.
** בלוג זה נכתב בתמיכתם הנדיבה של חברת באייר כחלק מפרויקט להעלאת מודעות לאמצעי מניעה ללא התערבות בתכני הפוסטים.

דילוג לתוכן