גלולות המכילות הורמונים הגורמים למניעת ביוץ (שחרור ביצית מהשחלה), לעיבוי ריר צוואר הרחם ולדיקוק רירית הרחם. ישנם שני סוגים של גלולות- גלולות משולבות המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון וגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד.

ישנם סוגים שונים של גלולות בעלות מינונים שונים כדי לדעת איזה סוג מתאים לך יש להיוועץ ברופא/ת נשים. הגלולות ניתנות במרשם בלבד.
 
יעילות
בשימוש נכון: 99%
בשימוש לא נכון: 90%-99%
 
אופן השימוש

אופן הנטילה לפי סוגי גלולות

 
מה עשוי לפגוע ביעלות הגלולה?

 
תופעות לוואי
יש כמה תופעות לוואי אפשריות בשימוש בגלולות. חשוב לציין- לא כל הנשים חוות תופעות לוואי, וכן לחלק מהנשים התופעות חולפות תוך שלושה חודשים מהשימוש. אין דרך לדעת מראש איך תגיבי לגלולות ולפעמים יש תקופה של ניסוי סוגים שונים עד שאת מגיעה לסוג המתאים ביותר עבורך. מרבית תופעות הלוואי אינן מסוכנות אך עשויות להיות לא נעימות ולהפריע לאיכות החיים.
תופעות הלוואי יכולות להיות: בחילות, גודש בחזה, דימומים קלים, נפיחות, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק, שינויים במצב הרוח (לדוגמא: דיכאון) ועוד.
 

אם את חווה תופעות מסוג זה שהחלו לאחר השימוש בגלולות ולא חולפות תוך שלושה חודשים מומלץ לחזור לרופא/ה להתייעצות.

 
תופעות המצריכות פנייה מיידית לרופא/ה
בשימוש בגלולות יש סיכון מסוים להתפתחות של קריש דם, תופעה שללא טיפול עשויה להיות מסוכנת מאוד. לכן יש לשים לב לסימנים הבאים ובמידה והם מופיעים יש לפנות מיד לטיפול רפואי:

*מומלץ במהלך טיסות ארוכות להקפיד לזוז וכן לפני ניתוח או מצב שיגביל תנועה להתייעץ עם רופא/ה לגבי המשך שימוש בגלולות.
 
גלולות ומחלות מין
גלולות מגינות אך ורק מפני היריון ולא מהוות אמצעי מניעה למחלות מין
 
איך משיגות?
גלולות ניתנות במרשם רופא/ה בלבד ונקנות בבתי מרקחת.
 
עלות
העלויות של גלולות יכולות לנוע בין 20 -60 ₪ בממוצע. המחיר משתנה לפי סוג הגלולה וסבסוד של קופות החולים השונות.
 
יתרונות

  1. הגנה גבוהה מפני היריון
  2. עשויה לסייע גם בתופעות גניקולוגיות אחרות או בתופעות הורמונליות כמו אקנה ושיעור.

 
חסרונות

  1. ריבוי תופעות לוואי אפשריות
  2. לא מתאימות לכל אחת בשל מגבלות רפואיות
  3. מצריכות הקפדה על נטילה יומיומית

 
פספסתי גלולה- מה לעשות?
ראשית- מומלץ לקרוא בעלון לצרכנית את ההוראות הספציפיות לסוג הגלולה שאת נוטלת. הנחיות אלה הן הנחיות כלליות הנוגעות לגלולות המשולבות בלבד ואינן תחליף לייעוץ רפואי
 
ככלל- פספוס גלולה זה מצב שבו חלפו מעל 12 שעות משעת הנטילה הקבועה. אם לא עברו 12 שעות יש לקחת את הגלולה מיד כשנזכרות ולהמשיך כרגיל בשעה הקבועה.
 
במידה ועברו מעל 12 שעות: מומלץ לקחת את הגלולה שנשכחה ברגע שנזכרת ולהמשיך כרגיל. במצב זה ההגנה נפגעת לשבוע- בשבוע זה יש להשתמש באמצעי מניעה נוסף (לדוגמא קונדום).
 
אם פספסת את הגלולה הראשונה בחפיסה– ההגנה נפגעת לשבועיים ויש להשתמש בזמן זה באמצעי מניעה נוסף
 
אם פספסת גלולה בשבוע האחרון של החפיסה- במצב זה היות ונשארו פחות משבעה ימים לסיום החפיסה מומלץ לחבר חפיסות- זאת אומרת לדלג על ימי ההפסקה/גלולות הדמה ולהתחיל מיד חפיסה חדשה. בשבוע שלאחר הפספוס יש להשתמש באמצעי מניעה נוסף.
 

שאלות נפוצות:

שאלה: האם עישון בזמן נטילת גלולות הוא מסוכן?
תשובה: עישון מעלה את הסיכון לתופעות לוואי מסוכנות וקרישי דם ועל כן מומלץ להימנע מכך וכן ליידע את הרופא/ה על כך במידה ואת מעשנת.
 
שאלה: אם כדאי לעשות הפסקה כל חצי שנה?
תשובה: יש נשים רבות שחושבות שיש צורך להפסיק ליטול גלולות כל חצי שנה על מנת 'לנקות' את הגוף מההורמונים. אין כל צורך לעשות הפסקות כל מספר חודשים, וזוהי אחד הסיבות השכיחות ביותר להריונות לא מתוכננים.
שאלה: כמה זמן לאחר תחילת השימוש בגלולות ייפסקו תופעות הלוואי?
תשובה : לפעמים הגוף זקוק לזמן להתרגל לגלולה, לרמה הורמונאלית חדשה, והדבר עלול להימשך כחודשיים-שלושה. במשך זמן זה, אם יש תופעות לוואי קלות ונסבלות אין להפסיק את הגלולה. אם תופעות הלוואי קשות ובלתי נסבלות יש להתייעץ מיד עם רופא.
שאלה:  אם תופעות הלוואי נמשכות מעל שלושה חודשים, האם להפסיק את השימוש בגלולה באופן עצמאי?
תשובה:  לא מומלץ להפסיק באופן עצמאי את השימוש בגלולה, אלא לחזור לרופא ולהתייעץ אתו. ייתכן שתופעות הלוואי נגרמות בגלל הסוג הספציפי של הגלולה, על כן יש לבדוק האם  סוג אחר יתאים יותר.
שאלה:  האם שימוש ממושך בגלולות פוגעת בפוריות של האישה?
תשובה:  לפי מרבית המחקרים לגלולות אין השפעה שלילית על פוריות האישה. חידוש המחזור הרגיל לאחר סיום השימוש בגלולות אינו מושפע ממשך השימוש בגלולות.
 

עשוי לעניין אותך גם…