ייעוץ בנושא אמצעי מניעה והפסקות היריון 02-6258841

חיפוש
Close this search box.

הפסקת היריון תרופתית

הפסקת היריון באמצעות טיפול התרופתי הכולל צירוף של שתי תרופות, מיפג'ין וציטוטק. הפסקת היריון מסוג זה אינה כוללת פעולה חודרנית כירורגית. ניתן לבצע בארץ הפסקת היריון תרופתית עד שבוע 9 של ההיריון.

על אף שלא מדובר בהליך כירורגי זוהי הפסקת היריון לכל דבר המצריכה מעבר ועדה והגעה לבית החולים.
כיצד זה עובד? 
שלב א': לאחר קבלת אישור הוועדה להפסקת היריון האישה מגיעה לבית החולים לקבל את סט התרופות הראשון. המיפג'ין (Mifepristone), הניתן בשלב הראשון, נוגד את השפעת הפרוגסטרון, אשר פעולתו חיונית להתפתחות העובר ולקליטתו ברירת הרחם, ובכך גורם לירידה באספקת הדם לעובר ולהיפרדותו מדופן הרחם. לאחר הנטילה יש להישאר בבית החולים להשגחה.
שלב ב': לאחר 36-48 שעות האישה חוזרת לקבל סט שני של כדורים מסוג  ציטוטק (מיזופרוסטול), הניתן פעולתו גורמת לכך שהרחם יתכווץ ושק ההיריון שבחלל הרחם ייפלט. לאחר נטילת הכדורים יש להישאר להשגחה של כמה שעות בבית החולים. כדורים אלו יכולים לגרום להתכווצות הרחם כבר כשעתיים אחרים נטילתם. לאחר הנטילה עלולים להופיע כאבים חזקים ודימומים חזקים (ניתן לקחת משכי כאבים: אקמול, דקסמול, אופטלגין. אסור לקחת : אספירין, אדוויל, נורופן, אדקס). הדימום יכול להימשך מספר ימים ואף מספר שבועות, והוא ילך ויחלש בהדרגה. לרוב, הדימום יתחיל בעת ההשגחה בבית החולים, אך יתכן גם שרק אחרי שחרורה של האישה מביה"ח. במקרה של דימום כבד שמדאיג את האישה או הופעת חום, כאבי בטן ממושכים, שלשולים, ובחילות- יש לשוב לביה"ח.
נטילת שתי התרופות מדמה הפלה טבעית שנגרמת עקב ירידה משמעותית ברמות הפרוגסטרון.
כעבור שבועיים- שלושה שבועות מההפלה חובה  לעשות בדיקת U.S (ניתן לבצע אצל רופא נשים בקהילה) על מנת לוודא שהרחם נקי, כיוון שאם משהו נשאר עלולה להיות דלקת/זיהום.
לעיתים, תהליך ההפלה התרופתית דורש המשך מעקב וטיפול לאורך מספר שבועות ואף חודשים (עד שלוש ווסתות, על מנת לתת לרחם הזדמנות להתנקות בעצמו).  ישנו סיכוי סטטיסטי של כ-5% שיהיה צורך בהליך כירורגי בנוסף להליך התרופתי.
 
המלצות לאחר הפסקת היריון תרופתית:

  • לא לקיים יחסי מין בשלושת השבועות שלאחר ההפלה
  • לא לספוג את הדימום בטמפונים
  • לבצע בדיקת אולטרסאונד כשבועיים-שלושה אחרי
  • לא מומלץ ליטול משככי כאבים מסוג: ספירין, אדקס, אדוויל, נורופון או נקסין

לבדיקות נחוצות והנחיות לגבי הוועדה ראי כאן
לחוברת מידע עבור נשים מתחת לגיל 19 לחצי כאן
לחוברת מידע עבור נשים מעל גיל 19 לחצי כאן
לייעוץ נוסף לגבי הפסקת היריון תרופתית את מוזמנת לפנות למרכז הייעוץ

דילוג לתוכן