ייעוץ בנושא אמצעי מניעה והפסקות היריון 02-6258841

התקן תוך רחמי הורמונלי

 

התקן קטן העשוי מפלסטיק ומכיל את ההורמון פרוגסטרון המשוחרר באופן מבוקר לאורך השימוש ובקצהו חוט (המשמש להוצאת התקן על ידי הרופא/ה) המוחדר לחלל הרחם על ידי רופא למשך 3-5 שנים (תלוי בסוג). ההתקן מונע היריון באמצעות עצם נוכחותו ברחם שמפריע להשתרשות היריון. כמו כן ההורמונים גורמים לעיבוי ריר צוואר הרחם ומדקקים את רירית הרחם מה שמקשה על הזרע לחדור וכן להיריון להשתרש.


יעילות
99.9%
אופן השימוש
ההתקן מוכנס על ידי רופא/ת נשים. יש להגיע לרופא/ה לקבלת מרשם. לאחר רכישה ההתקן יש לקבוע תור להתקנה במהלך ימי הווסת (רצוי אך לא הכרחי), ההחדרה נעשית בזמן זה כדי להקל עליה היות וצוואר הרחם גמיש ופתוח יותר בזמן הווסת. מומלץ בשבוע הראשון לאחר ההתקנה להשתמש באמצעי חוצץ בנוסף להתקן (למשל: קונדום).
ההתקנה עשויה להיות כואבת. וכן בתקופה שלאחר ההתקנה האישה עשויה לחוות דימום מוגבר והתכווצויות שחולפות לרוב תוך כמה ימים. לעיתים יש תקופת הסתגלות להתקן שמלווה בהכתמות (דימומים קלים) לאורך השבועות הראשונים.

בשונה ממה שהיה מקובל לחשוב בעבר- ההתקנים בטוחים ומומלצים גם לנשים שמעולם לא ילדו.

סוגי התקנים
בארץ קיימים שני סוגי התקנים הורמונליים. הם זהים בצורה ובאופן הפעולה אך נבדלים בגודלם. המירנה הוא ההתקן הוותיק. ג'נס, אשר קטן יותר בגודלו מיועד לצעירות ולנשים שלא ילדו. ולאחרונה יצא לשוק התקן חדש בשם קיילינה אשר דומה בגודלו לג'נס ויכול להישאר עד 5 שנים ברחם.
מה עשוי לפגוע ביעלות ההתקן?
היות וההתקן אינו מצריך שום פעולה מצד האישה (למעט ההתקנה אצל רופא הנשים) אין משהו שהאישה יכולה לעשות שיפגע בהגנה.  ישנו אחוז מסוים של פליטות ספונטניות של ההתקן אז יש להיות עירנית לכך וכן ללכת לבדיקות תקופתיות אצל רופא/ת הנשים לראות שהוא במקומו והכל תקין.
תופעות לוואי
ההתקן ההורמונלי עשוי לגרום לכך שלאישה יהיה דימום וסתי קל מאוד ואף לא יהיה לה דימום כלל, תופעה זו היא תקינה ומוכרת בהתקנים ההורמונליים. בנוסף כאמור עשויות להיות הכתמות ודימומים לא סדירים בתחילת השימוש. לנשים עם רגישות לכך או שיש להן פרטנרים מרובים יש סיכון לדלקות באגן.
התקן ומחלות מין
ההתקן מגן אך ורק מפני היריון ולא מהווה אמצעי מניעה למחלות מין
איך משיגות?
ההתקן ניתן במרשם רופא/ה בלבד ונקנית בבתי מרקחת.
 
עלות
עלויות של ההתקנים משתנה בין סוגי ההתקנים ובהתאם לביטוח בקופות החולים השונות או מרשם פרטי. המחיר נע בין 600-800 ₪
בנוסף קופות החולים גובות סכום נוסף עבור פעולת ההתקנה בסך 290 ₪ לערך.
יתרונות

  1. הגנה גבוהה מפני היריון
  2. פתרון לטווח ארוך
  3. עלות חד פעמית גבוהה אך בפריסה לאורך השימוש הוא אמצעי המניעה הזול ביותר
  4. הקטנה משמעותית עד הפסקת הדימום הויסתי (דבר אשר עשוי להיות גם חיסרון בעיני נשים)

חסרונות

  1. כאבים אפשריים בהתקנה ובתקופת השימוש
  2. מצריך התקנה אצל רופא/ה מה שמהווה חסם לחלק מהנשים

 

עשוי לעניין אותך גם…

דילוג לתוכן