ייעוץ בנושא אמצעי מניעה והפסקות היריון 02-6258841

Search
Close this search box.

ועדה להפסקת הריון

איך לעבור ועדה להפסקת הריון?

לפי סעיף 314 לחוק העונשין התשל"ז-1977, כל הפסקת הריון חייבת להיעשות במוסד רפואי מוכר ובאישור וועדה. הוועדה מורכבת משלושה חברות/ים, שני רופאות/ים ועו"ס. כל וועדה חייבת לכלול לפחות אישה אחת וגניקולוג/ית. בדרך כלל ועדה להפסקת הריון פועלת במקומות בהם מתבצעת הפסקת ההריון.
כדי לדעת איך לעבור ועדה להפסקת הריון
חשוב לדעת:

 • אישה רשאית לקבוע תור לוועדה היכן שהיא רוצה, ללא קשר למקום המגורים שלה.
 • במידה והאישה קיבלה תשובה שלילית בוועדה אחת, היא יכולה לפנות לוועדה אחרת.
 • במקרה של קטינה, אין חובת יידוע של ההורים.
 • לכל בית חולים שרשאי לקיים וועדה להפסקת הריון ישנם נהלים ייחודיים לו. יש לברר טלפונית לפני ההגעה לועדה איזה אישור או מסמך יש להביא.

הוועדה מאשרת לפי חוק את המקרים הבאים:

 1. האישה למטה מגיל נישואין (17) או מלאו לה 40.
 2. אם האישה רווקה, גרושה או אלמנה, ההיריון מחוץ לנישואין או שההיריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (אונס, גילוי עריות וכו').
 3. הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.
 4. המשך ההיריון עשוי לגרום לנזק נפשי או גופני לאישה.
 5. סעיף שבוטל שהתייחס לקושי כלכלי סוציאלי של האישה.


איך פונות לוועדה?

לבתי החולים יש נהלים ושעות פעילות שונות מומלץ להתקשר לבית החולים ולברר את הימים והשעות שהועדה מתכנסת ואם יש צורך לקבוע תור מראש. ניתן לפנות לכל בית חולים בלי קשר למקום המגורים. עם זאת, בחלק מקופות החולים יש הגבלות עם אילו בתי חולים הן עובדות ועשוי להיות קושי להוציא התחייבות (טופס 17) לכן מומלץ לברר זאת מראש.
לרשימת הועדות להפסקת הריון

איך לעבור ועדה להפסקת הריון? מה צריך להביא לוועדה?
יש להגיע לוועדה עם כמה מסמכים:

 1. תעודת זהות או דרכון
 2. בדיקות דם – סוג דם וספירת דם
 3. אולטרסאונד עדכני (עד שבועיים ממועד הוועדה) שמראה את גיל ההיריון
 4. תשלום על אגרת הוועדה, כ-480 ₪. (קטינות זכאיות להתחייבות לוועדה מראש ועליהן לבקש זאת מקופת החולים על מנת לא לשלם את האגרה. ישנם בתי חולים בהם קטינות לא נדרשות כלל להתחייבות וההסדר נעשה אוטומטית מול קופות החולים)


מה קורה בוועדה?

גם כאן יש הבדלים בין בתי החולים, בחלק מבתי החולים האישה תפגוש את כל הרכב הוועדה ובחלקם רק את העובדת הסוציאלית. לאחר מילוי הטפסים ותשלום האגרה האישה תעבור שיחה עם רופא/ה שם יוסבר לה על ההליך והיא תיתן את הסכמתה. לאחר מכן האישה תפגוש את הועדה ותקבל תשובה האם יש אישור להליך. חשוב לציין- במידה והאישה עומדת באחד מהסעיפים שצוינו לעיל היא בוודאות עוברת ועדה ולוועדה אין יכולת לא לאשר במקרה זה.
לרוב מיד לאחר הוועדה האישה כבר תקבל תור להפסקת ההיריון. במרבית בתי החולים הציבוריים ההליך לא מתבצע באותו יום כמו הוועדה. במרכזים הפרטיים יש לרוב אפשרות לבצע את הוועדה ואת ההליך באותו היום.

ועדות להפסקת הריון בהריונות מעל שבוע 24:
להפסקת היריון לאחר השבוע ה-24, נדרש אישור מוועדה מיוחדת הנקראת "ועדת על" בראשות מנהל/ת בית החולים.

הפלות פרטיות:
יש להבחין בין הפלה פרטית לבין הפלה לא חוקית!
הפלה פרטית – ישנם מרכזים רפואיים פרטיים אשר מורשים לעשות הפסקת הריון ומפעילים ועדה להפסקת הריון.
הפלה לא חוקית – הפלה שמבוצעת ע"י רופא/ת נשים או כל אדם אחר שלא על פי החוק.  הרופא/ה עלול להיענש על מעשיו/יה.
נשים אשר עוברות הפלה לא חוקית חשופות לרשלנות רפואית ויכול להיגרם להן נזק בריאותי שעלול אף לעלות להן בחייהן. הפסקת הריון כזו יכולה לפגוע בפוריותך ובבריאותך ואין אנו ממליצים לעשות אותה.

תנאי הזכאות למימון כספי של הפסקת הריון ע"י קופות החולים:

 • קטינות: מתחת לגיל 19 יש מימון של קופת החולים עבור הפסקת הריון. יש צורך לקבל התחייבות מראש מקופת החולים לוועדה ולהפסקת ההיריון (בחלק מבתי החולים/קופות החולים כבר אין צורך בהתחייבות וההסדר נעשה אוטומטית בבית החולים). בד"כ תוכל הנערה לקבל את שתי ההתחייבויות מראש. חשוב לציין שההליך משתנה בין בתי החולים ובין קופות החולים.
 • בשנת 2014 הפסקות היריון נכנסו לסל הבריאות וקיים מימון מלא להפסקות היריון לנשים רווקות (או יחסים אסורים) מתחת לגיל 33. עם תחילת שנת 2023 התעדכן סל הבריאות והמימון אושר גם לנשים מעל גיל 33. יש לשלם את האגרה על הוועדה ולאחר קבלת האישור ניתן לבקש החזר על הוועדה. לאחר הוועדה יש צורך לקבל התחייבות להפסקת הריון, אותו ניתן לקבל בקופת החולים עם הצגת האישור של הוועדה.
 • אישור להפסקת הריון על בסיס רפואי/נפשי: אישור על בסיס זה מזכה במימון מלא מקופות החולים. כאשר מגישים בקשה לוועדה על פי סעיף רפואי/נפשי, יש לשלם לוועדה, אך במידה וניתן אישור, ניתן לקבל החזר כספי על הסכום ששולם וכן התחייבות להפסקת הריון. (לשם קבלת אישור על בסיס רפואי – נפשי או פיזי – יש להציג לוועדה חוות דעת מגורם מתאים: רופא.ה / עו"ס / פסיכולוג.ית / פסיכיאטר.ית. מספיקה חוות דעת אחת וניתן לקבלה על ידי אחד.ת מהגורמים הנ"ל)
 • חשוב לדעת: קופות החולים מממנות הפסקת הריון אך ורק כאשר ההליך מתבצע בבתי חולים ציבוריים ולא במרכז פרטי.

לחוברת מידע עבור נשים מתחת לגיל 19 לחצי כאן
לחוברת מידע עבור נשים מעל גיל 19 לחצי כאן

לשאלות וייעוץ פרטני בנושא הועדה להפסקת הריון פני אלינו למרכז הייעוץ

דילוג לתוכן