ייעוץ בנושא אמצעי מניעה והפסקות היריון 02-6258841

טבעת ואגינלית (Nuvaring)

נובה-רינג היא טבעת גמישה, שקופה בקוטר 54 מ"מ המוחדרת לנרתיק על ידי האישה המכילה הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון) במינון נמוך יחסית. הטבעת משחררת את ההורמון באופן מבוקר במשך שלושה שבועות. בדומה לגלולות הטבעת מונעת היריון בכך שהיא מונעת ביוץ מעבה את ריר צוואר הרחם ומדקקת את רירית הרחם.

יעילות
בשימוש נכון: 99%
בשימוש לא נכון: 90%-99%

אופן השימוש
את הטבעת יש להכניס לנרתיק כמו טמפון- יש לקפל מעט את הטבעת ולהכניס אותה לנרתיק ולשחרר בפנים כך שהיא מתיישבת בתוך הנרתיק. האישה לא אמורה להרגיש אותה ברגע שהיא בפנים, במידה והיא מורגשת יש לדחף אותה טיפה יותר עמוק. הטבעת מוחזקת במקום על ידי שרירי הנרתיק.

יש לשים את הטבעת הראשונה ביום הראשון של הווסת- במקרה זה ההגנה מתחילה מיד. בכל יום אחר ההגנה מתחילה לאחר שבועיים. יש להשאיר את הטבעת בנרתיק במשך שלושה שבועות. לאחר שלושה שבועות יש להוציא את הטבעת לשבוע הפסקה בו האישה אמורה לקבל ווסת, ולאחר מכן להכניס טבעת חדשה לשלושה שבועות נוספים, ללא תלות באם יש או אין עדיין דימום, וכן הלאה.

 
מה עשוי לפגוע ביעלות הטבעת?
אם הטבעת שהתה מחוץ לגוף מעל 3 שעות: במידה והטבעת נפלה או האישה הוציאה אותה כדי לקיים יחסי מין או מכל סיבה אחרת והיא לא הוכנסה חזרה ההגנה נפגעת לשבוע יש להכניס אותה חזרה ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף. במידה וזה קרה בשבוע השלישי של הטבעת ניתן לשים מיד טבעת חדשה ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף בשבוע הראשון או להתחיל את שבוע ההפסקה מרגע ה"פספוס". בשני המקרים זהו יום ההחלפה החדש. במידה ועברו פחות מ3 שעות ההגנה לא נפגעה. יש לשטוף את הטבעת במים פושרים ולהחזיר לגוף.
אם שכחת להוציא את הטבעת: הטבעת יעילה גם עד 4 שבועות אז אם פרק זמן זה עדיין לא עבר ההגנה לא נפגעה. במידה ועברו יותר מ4 שבועות מומלץ להכניס מיד טבעת חדשה ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף במשך שבוע.
הכנסת טבעת חדשה באיחור: אם הטבעת החדשה אחרי שבוע הפסקה הוכנסה באיחור יש להכניסה כשנזכרת ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף שבועיים.
גורמים נוספים שעשויים לפגוע בהגנה– תרופות מסוימות, בייחוד אנטיביוטיקה עשויות לפגוע ביעילות הטבעת- יש לפנות לייעוץ עם רופא או רוקח. במידה ואינך רוצה להתייעץ או שאת מעדיפה להחמיר ליתר ביטחון ההנחיה היא להשתמש באמצעי מניעה נוסף בזמן השימוש באנטיביוטיקה ושבוע לאחר סיומה.

תופעות לוואי
יש כמה תופעות לוואי אפשריות בשימוש בטבעת. חשוב לציין- לא כל הנשים חוות תופעות לוואי, וכן לחלק מהנשים התופעות חולפות תוך שלושה חודשים מהשימוש. מרבית תופעות הלוואי אינן מסוכנות אך עשויות להיות לא נעימות ולהפריע לאיכות החיים.
תופעות הלוואי יכולות להיות: בחילות, גודש בחזה, דימומים קלים, נפיחות, ירידה בחשק המיני, יובש בנרתיק, שינויים במצב הרוח ועוד.
*במידה ויש דלקות חוזרות בדרכי השתן או דלקות בנרתיק ייתכן והטבעת אינה מתאימה לך ויש להתייעץ עם רופא/ה.
**אם את חווה תופעות מסוג זה שהחלו לאחר השימוש בטבעת ולא חולפות תוך שלושה חודשים מומלץ לחזור לרופא/ה להתייעצות.

תופעות המצריכות פנייה מיידית לרופא/ה
בשימוש בטבעת יש סיכון מסוים להתפתחות של קריש דם, תופעה שללא טיפול עשויה להיות מסוכנת מאוד. לכן יש לשים לב לסימנים הבאים ובמידה והם מופיעים יש לפנות מיד לטיפול רפואי:

 • כאבי ראש עזים – מיגרנות או מגרנות עם אאורה
 • כאבים בחזה
 • כאב חד ברגל
 • קשיי נשימה
 • עילפון
 • הפרעות בראיה

*מומלץ במהלך טיסות ארוכות להקפיד לזוז וכן לפני ניתוח או מצב שיגביל תנועה להתייעץ עם רופא/ה לגבי המשך שימוש בטבעת.

טבעת ומחלות מין
הטבעת מגינה אך ורק מפני היריון ולא מהווה אמצעי מניעה למחלות מין

איך משיגות?
הטבעת ניתנת במרשם רופא/ה בלבד ונקנית בבתי מרקחת.
 
עלות
עלויות של הטבעת היא 40-70 ₪ לחפיסה. המחיר משתנה בין סוגי הביטוח בקופות החולים השונות או מרשם פרטי.

יתרונות

 1. הגנה גבוהה מפני היריון
 2. עשויה לסייע גם בתופעות גניקולוגיות אחרות או בתופעות הורמונליות כמו אקנה ושיעור.
 3. אינה נספגת במערכת העיכול כך שהקאות או שלשולים לא משפיעים על יעילותה.
 4. דיסקרטית
 5. אינה מצריכה נטילה יומיומית.

חסרונות

 1. ריבוי תופעות לוואי אפשריות
 2. לא מתאימות לכל אחת בשל מגבלות רפואיות
 3. בעלת מינון אחד אז אין אפשרות לנסות סוגים שונים במידה ולא מתאימה

עשוי לעניין אותך גם

דילוג לתוכן