אלו שיטות שיעילותן נחשבת נמוכה. מדובר בשיטות שאין בהן התערבות חיצונית כלל אלא שיטות שמבוססות על שפיכה מחוץ לנרתיק או ספירת ימים.

לא מדובר פה ב"שיטת המודעות לפוריות" עליה ניתן לקרוא כאן

משגל נסוג ("לגמור בחוץ")

איך השיטה עובדת?

בשיטה זו במהלך יחסי המין הגבר יוצא מהנרתיק לפני שפיכת הזרע על מנת שהשפיכה תתקיים מחוץ לגוף האישה ולא תוכל להיות הפריה. השיטה אינה מומלצת כאמצעי מניעה יחיד למי שמעוניינות/ים ברמת הגנה גבוהה, יעילותה עולה בשימוש עם אמצעי מניעה נוסף.

 

יעילות

כ-75%

 

מה עשוי לפגוע ביעילות?

במידה והגבר לא יצא בזמן מהנרתיק ונכנסה אפילו טיפת זרע אפשר להיכנס להיריון, גם שפיכה בקרבת הפות יכולה להביא לנזילה של זרע לנרתיק ולהיריון. כמו כן, יש מצב נדיר שבו בנוזל סיכה שיוצא במהלך המשגל (pre-cum) עשוי להיות זרע בכמות קטנה.

 

משגל נסוג ומחלות מין

משגל נסוג אינו אמצעי מניעה למחלות מין משום שגם אם אין שפיכה יש חשיפה להדבקות במחלות דרך נרתיק האישה ודרך טיפות הפרה-קאם.

 

יתרונות

אינו פוגע בספונטניות, חינם, ללא התערבות חיצונית

 

חסרונות

יעילות נמוכה, אינו מגן ממחלות מין, בשליטת הגבר בלבד, עשוי לפגוע בהנאה בשל הלחץ הכרוך ביציאה בזמן

 

ימים בטוחים

איך השיטה עובדת?

מדובר על שיטה שמתבססת על ספירה של האישה את ימי המחזור החודשי וחישוב משוער של זמן הביוץ שלה. בימי הביוץ האישה נמנעת מקיום יחסי מין או משתמשת באמצעי מניעה חוצץ. יש בבסיס השיטה הזאת כמה מיתוסים שגויים כמו שבימים שלאחר הווסת אי אפשר להיכנס להיריון או שהביוץ הוא ביום ה-14. כאמור הנחות אלה הן שגויות היות וכל אישה שונה, וגם אצל אותה אישה יכולים להיות שינויים בין מחזור למחזור.

 

יעילות

כ-74%

 

מה עשוי לפגוע ביעילות?

טעות בזיהוי הביוץ, קיום יחסי מין כמה ימים לפני הביוץ עדיין מאפשרים כניסה להיריון משום שזרע יכול לשרוד כמה ימים (עד 5 ימים) ברחם.

 

ימים בטוחים ומחלות מין

שיטה זו אינה מהווה כלל אמצעי מניעה למחלות מין

 

יתרונות

ללא התערבות חיצונית, חינם

 

חסרונות

יעילות נמוכה, טעויות רבות בשימוש לא מגינה מפני מחלות מין.